Próba interpretacji wyborów prezydenckich
Pytania o proreformatorskie centrum
Próba interpretacji wyborów prezydenckich
Jan Winiecki
Niezależnie od wyników drugiej tury wyborów zachowania wyborców w pierwszej rundzie, jak również faktycznie prezentowane strategie niektórych kandydatów, stwarzają dostateczne podstawy do podjęcia próbyzastanowienia się nad proreformatorskim centrum.
Wbrew niektórym pesymistom, uważającym, iż siły umiarkowane poniosły klęskę w starciu z socjalistycznym oportunizmem i populistyczną tromtadracją, uważam, że reformatorskie centrum ma szansę stać się przynajmniej równorzędną siłą dla pozostałych obozów, i to nawet w perspektywie dwuletniej, tj. najbliższych regularnych wyborów parlamentarnych.
Jednakże przekształcenie szansy w rzeczywistość wymagać będzie niemałego wysiłku. Pierwszym krokiem w tym kierunku musi być trzeźwe, sine ira et studio, spojrzenie na scenę polityczną i wyciągnięcie wniosków z dotychczasowego rozwoju sytuacji. Taką właśnie próbę stanowi niniejszy artykuł.
Na kogo liczyć nie należy, czyli na lewo od transformacji
Jedna trzecia głosów oddanych w I turze na Aleksandra Kwaśniewskiego określa mniej więcej (raczej więcej niż mniej -- o czym niżej) siłę sojuszu aparatu b. PRL oraz ludzi zdemoralizowanych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta