Lepiej kupić samochód niż zapłacić czynsz
Opłaty za mieszkania
Lepiej kupić samochód niż zapłacić czynsz
Rosnące opłaty za mieszkanie, a także -- co nie jest bez znaczenia -- w zasadzie bezkarność nie płacących, powodują istotne zaległości w opłatach za mieszkanie. Jak wskazują na to dane GUS (obliczenia na podstawie: "Gospodarka mieszkaniowa w 1994 r. ", Warszawa 1995, GUS por. poniższe zestawienie) , zaległości w opłatach za mieszkanie miało prawie 2350 tys. najemców. Stanowiło to nieznaczny (o 2 proc. ) spadek ich liczby w porównaniu z 1993 r. , w którym z opłatami za mieszkanie zalegało około 2, 4 mln lokatorów, tzn. 31 proc. ich ogółu.
Gros zalegających z opłatami stanowili "drobni" dłużnicy, mający nie uregulowanepłatnościzaokreskrótszyniż 3 miesiące. Z opłatami za dłuższy okres zalegało w 1994 r. niespełna 11 proc. zbiorowości wynajmujących mieszkania u tych dysponentów. Ich odsetek zwiększył się, gdyż w 1992 r. wynosił 7, 8 proc. , a przed rokiem 10, 0 proc.
Umiarkowany wzrost liczby dlużników mieszkaniowych w latach 1992- 1994, w tym jego zahamowanie w 1994 r. jest konsekwencją systemu pomocy mieszkaniowej dla najuboższych, która ściśle adresowana, jest kierowana na pokrywanie opłat mieszkaniowych osobom, które terminowo realizują swoje zobowiązania z tytułu użytkowania wynajmowanych lokali mieszkalnych. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta