Czy grozi nam krach ubezpieczeń społecznych?
Wydatki na emerytury i renty
Czy grozi nam krach ubezpieczeń społecznych?
Aleksandra Wiktorow
Wielu uczestników dyskusji nad reformą ubezpieczeń społecznych spodziewa się szybkiego zmniejszenia wydatków na emerytury i renty, zarówno dzięki obniżeniu składki, jak i ograniczeniu lub wręcz całkowitej eliminacji dotacji budżetowych. Mówią oni o krachu ubezpieczeń społecznych w ciągu 2-3 lat.
Powstają pytania: w jakim okresie można osiągnąć sukces reformy, tj. zmniejszyć wydatki, nie narażając przy tym ludzi niezdolnych do pracy, utrzymujących się z rent i emerytur na drastyczną obniżkę poziomu życia, ale także -- czy grozi nam krach ubezpieczeń społecznych?
Czy fundusz ubezpieczeń społecznych ma deficyt?
Odpowiedzi na postawione wyżej pytania nie są trudne, ale najpierw trzeba wyjaśnić sobie kilka pojęć. Spotkać można w wypowiedziach publicznych dwa skrajne podejścia.
Jedni dowodzą, że w ubezpieczeniach społecznych nie ma deficytu, gdyż ze składki finansowane są także świadczenia nie mające charakteru ubezpieczeniowego, przy czym dowolnie interpretują co jest ubezpieczeniem, a co nie jest. Wyrazicielami takiego poglądu są, przede wszystkim, organizacje skupiające emerytów i rencistów, dowodzące, że w budżecie ubezpieczeń społecznych jest nadwyżka, bo wszystkie świadczenia poza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta