Zwolnienia przedmiotowe od podatku
Zwolnienia przedmiotowe od podatku
Porozmawiajmy dziś o zwolnieniach przedmiotowych od podatku od towarów i usług. ..
Określają je art. 7 i art. 47 ustawy o VAT, przy czym art. 7 wymienia je bezpośrednio, natomiast art. 47 dopuszcza, by minister finansów mógł do 31 grudnia 1996 r. wprowadzić inne zwolnienia od VAT oraz od podatku akcyzowego. Zwolnienia możemy podzielić na dwie grupy. Pierwsza to te o charakterze czysto przedmiotowym, to znaczy dotyczące konkretnie nazwanych towarów i usług (taki charakter mają załączniki nr 1 inr 2 do ustawy) . Druga grupa zwolnień jest określona w inny sposób; nie dotyczy konkretnie nazwanych towarów lub usług, lecz wiąże się z określonym sposobem wykorzystania jakiegokolwiek towaru lub działaniem podatnika w związku z tym towarem. Jest to problem odprzedaży towarów używanych oraz pewnych rodzajów działalności w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Najważniejsze dla art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT jest ustawowe pojęcie "towar używany". Zgodnie z tym przepisem jego odprzedaż i darowizna są zwolnione od VAT pod pewnymi warunkami. Po pierwsze, musi ich dokonywać użytkownik, czyli ten, kto towaru używał jako ostatni. Po drugie, okres jego używania musi wynieść co najmniej pół roku, a dla budynków i budowli -- co najmniej pięć lat od końca roku, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta