VAT: Sprzedaż w postępowaniu egzekucyjnym i upadłościowym
VAT: Sprzedaż w postępowaniu egzekucyjnym i upadłościowym
Stanisław Nogal, Paweł Radosław Nogal
Restrukturyzacja gospodarki wpływa na wzrost postępowań upadłościowych. Przybywa i przybywać będzie mienia zbywanego w upadłości. Już teraz trudno je sprzedać. VAT pogarsza tylko warunki upłynnienia tego majątku.
W piśmie Ministerstwa Finansów MWM - 3297/ 93 z 26 października 1993 r. wyrażono pogląd, na tle przepisu art. 9 ust. 4 i 5 ustawy o VAT, że podstawą do wykreślenia podatnika z rejestru tego podatku jest zgłoszenie o zaprzestaniu działalności, przy czym nie podano, o jaką działalność chodzi. W dalszej części tego pisma MF stwierdza, że upadłość nie musi powodować zaprzestania działalności, ponieważ -- zgodnie z art. 131 prawa upadłościowego -- syndyk może prowadzić przedsiębiorstwo upadłego za zezwoleniem rady wierzycieli, z możliwością dalszego przedłużenia za zezwoleniem sądu (art. 114 pr. upadł. ).
Powołanie się na art. 131 pr. upadł. pozwala na wyciągnięcie wniosku, że chodzi tu o prowadzenie przedsiębiorstwa po ogłoszeniu upadłości, albo -- mówiąc inaczej -- o prowadzenie działalności gospodarczej po ogłoszeniu upadłości. Trzeba tu bowiem wyjaśnić, że po ogłoszeniu upadłości, zgodnie z jej celem, należy możliwie szybko zlikwidować majątek.
Na prowadzenie działalności gospodarczej, jak słusznie zauważa MF w tym piśmie, konieczna jest zgoda...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta