Zamek zastawiony
Krasiczyn -- pomnik peerelowskiej konserwacji
Zamek zastawiony
Jolanta Zarembina
Budowa zamku trwała krócej niż obecny remont. Fundamenty położył w 1592 r. Stanisław Krasicki herbu Rogala, a dzieła dokończył w 1608 r. jego syn Marcin. W tym samym roku zamek gościł już króla Zygmunta III Wazę. Ze swoimi orszakami wjeżdżali tu Władysław IV, Jan Kazimierz i August II. Pod nadzorem włoskiego architekta Galleazo Appiniego powstał imponujący czworobok z dziedzińcem pośrodku, zorientowany ścianami według stron świata. Narożne baszty symbolizowały porządek społeczny, nadano im nazwy: Boska, Papieska, Królewska, Szlachecka. Mury wieńczy piękna attyka izdobią je sgraffita, czyli dekoracje z barwionego tynku, zajmujące trzy hektary, porównywalne ze sgraffitami z pałacu rycerskiego w Pizie.
Po Krasickich zamek zmieniał właścicieli, aż w 1834 r. kupił go Leon książę Sapieha. Pamiętają jego czasy stuletnie dęby i modrzewie w kilkunastohektarowym parku. Niewiele jest w Polsce równie bogatych pałacowych ogrodów: rosną w nim świerki kaukaskie, tulipanowce amerykańskie, korkowce amurskie, miłorzęby japońskie. Pod niektórymi dębami widać kamienne tablice z napisami, np. : "Adam 14 maja 1867". To drzewo zasadził Sapieha, kiedy urodził mu się syn. Gdy na świat przychodziły córki sadził lipy, przy których kładł kamienie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta