Unia Wolności -- aksamitne rozstanie
Unia Wolności, wcześniej Unia Demokratyczna i Kongres Liberalno-Demokratyczny, dobrze zapisały się w historii polskiej transformacji ustrojowej. Jednak jej polityczna oferta wyczerpuje się. Należy rozważyć decyzję o samorozwiązaniu Unii Wolności.
Unia Wolności -- aksamitne rozstanie
Jarosław Słoma
Nieuniknionym efektem zwycięstwa postkomunisty w wyborach prezydenckich będą przetasowania organizacyjne i personalne na polskiej scenie politycznej.
Być może w trakcie najbliższej kampanii wyborczej do Sejmu i Senatu pojawią się zupełnie nowe ugrupowania. Znikną z kolei niektóre istniejące obecnie.
Ten proces obejmie prawdopodobnie wszystkie ugrupowania i obozy polityczne dotknięte porażką w listopadowych wyborach.
Powstał już Ruch Odbudowy Polski "Odrodzenie" skupiający zwolenników Jana Olszewskiego. Stowarzyszenie tworzą stronnicy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Współudział w rządzeniu krajem może nie wystarczyć do utrzymania monolitycznej do niedawna spoistości Polskiego Stronnictwa Ludowego. Niepowodzenie zagraża eksperymentowi zespolenia w Unii Pracy lewicowych nurtów wywodzących się z dwóch przeciwstawnych formacji: pezetpeerowskiej i solidarnościowej. Wewnętrzne konflikty wstrząsają Unią Polityki Realnej. Silne podziały występują w Zjednoczeniu Chrześcijańsko-Narodowym. Zanika Porozumienie Centrum. Na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta