Czas łagodzi konflikty
Dziś z ideą niepodległości Słowacji utożsamia się już 60 procent obywateli. Pogodziło się z nią niemal 40 proc. tych, którzy jej sobie nie życzyli.
Czas łagodzi konflikty
Trzecią rocznicę uzyskania niepodległości obchodzono na Słowacji niezwykle uroczyście. W noc sylwestrową na placu Słowackiego Powstania Narodowego w Bratysławie, gdzie przed czterema laty odbywały się wiece na rzecz rozdzielenia federacji, dziesięć tysięcy osób bawiło się do białego rana. Fajerwerkom nie było końca. Nad zamkiem, którego przysadzista sylwetka góruje nad miastem , rozbłysły feerie sztucznych ogni. Kanonadą pirotechniki powitali również nadejście Nowego Roku mieszkańcy Koszyc, Żyliny, Bańskiej Bystrzycy i Preszowa.
Rząd słowacki przeznaczył na organizację festynów 25 mln koron. "Podjęliśmy decyzję o dofinansowaniu imprez artystycznych w wysokości 5 koron dla każdego obywatela" -- ogłosił wicepremier i zarazem minister finansów Sergej Kozlik, zapewniając, że rząd zaprasza wszystkich obywateli na imprezy, ale nie wymaga, by w nich uczestniczono. Z funduszy budżetowych gminy i miasta zakupiły też cukier, herbatę i petardy. Na placach zabaw rozdawano za darmo kapuśniak i herbatę z rumem. Wytypowana agencja czuwała nad programem imprez artystycznych.
Okazja do refleksji
Trzecia rocznica niepodległości stała się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta