Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Europejskie wyzwanie, przykłady niemieckie

05 stycznia 1996 | Ekonomia | ZK

Inwestycje infrastrukturalne

Europejskie wyzwanie, przykłady niemieckie

Polacy muszą zdecydowanie walczyć z uprzedzeniami i ignorancją, pisze Andrew Mac Kinley, sekretarz brytyjsko-polskiej grupy parlamentarnej. Zaprzeszłe obrazy Polski iniewiedza o jej rzeczywistej sytuacji, jaka jest na Zachodzie, muszą być usunięte. Wzywając Polaków do energicznego działania w tym kierunku ("Wprost" nr 51 z 17 grudnia 1995 r. ) wskazuje on, że zafałszowany obraz Polski jest istotnym hamulcem w procesie jednoczenia Europy.

Integracja europejska to zadanie do rozwiązania nie tylko dla Polski; szczególnie wobec wyzwania, jakie rzuca Europie rozwijający się szybciej Daleki Wschód i obie Ameryki. Szanse i możliwości szybszego rozwoju w Europie tkwią aktualnie w krajach grupy wyszehradzkiej, a przede wszystkim w Polsce. Wynika to z jednej strony z większego jej potencjału gospodarczego, aktualnie szybszego tempa rozwoju, ale również większych potrzeb, bo w tej grupie krajów w Polsce dochód narodowy per capita jest wciąż najniższy.

W kształtowaniu tego kierunku działania winniśmy brać przede wszystkim przykład z Niemiec. Zarówno w teorii, jak i w praktyce. To współczesny Goethemu Fryderyk List, pionier uprzemysłowienia Niemiec w I połowie XIX wieku, po swych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 638

Spis treści
Zamów abonament