Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Łatwiej byłoby zaczynać od zera

09 stycznia 1996 | Prawo | JK

Łatwiej byłoby zaczynać od zera

Rozmowa z prof. Andrzejem Zollem, prezesem Trybunału Konstytucyjnego

Media po dziesięciu latach istnienia Trybunału Konstytucyjnego na ogół już nie mylą go z Trybunałem Stanu. Parę lat temu mówił pan, że uzna taki stan za osiągnięcie.

To jednak niewielki powód do satysfakcji. Ważniejsza jest dla mnie liczba i treść listów napływających do TK. Dowodzi ona bowiem, że Trybunał zaistniał w świadomości społecznej i w oczach obywateli stanowi dziś instytucję, która jest gwarantem przestrzegania prawa w państwie.

Ale satysfakcjonuje pana zapewne wysoka pozycja i ranga, jaką wypracował sobie Trybunał wśród naczelnych organów państwa oraz na forum międzynarodowym.

Owszem, ale uważam to za normę: sądy konstytucyjne we wszystkich państwach europejskich, i nie tylko europejskich, mają z reguły bardzo wysoką rangę. Jest to wszak organ, który pilnuje przestrzegania konstytucji w państwie.

Jeśli zaś idzie o pozycję międzynarodową, to polski TK nawiązał kontakty właściwie ze wszystkimi trybunałami europejskimi, a z trybunałami państw sąsiednich są one bardzo intensywne, robocze, a nie tylko odświętne. Polski TK jest członkiem Unii Trybunałów Konstytucyjnych i uczestniczy we wszystkich kongresach międzynarodowych trybunałów.

Ta wysoka pozycja...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 641

Spis treści
Zamów abonament