Łatwiej byłoby zaczynać od zera
Łatwiej byłoby zaczynać od zera
Rozmowa z prof. Andrzejem Zollem, prezesem Trybunału Konstytucyjnego
Media po dziesięciu latach istnienia Trybunału Konstytucyjnego na ogół już nie mylą go z Trybunałem Stanu. Parę lat temu mówił pan, że uzna taki stan za osiągnięcie.
To jednak niewielki powód do satysfakcji. Ważniejsza jest dla mnie liczba i treść listów napływających do TK. Dowodzi ona bowiem, że Trybunał zaistniał w świadomości społecznej i w oczach obywateli stanowi dziś instytucję, która jest gwarantem przestrzegania prawa w państwie.
Ale satysfakcjonuje pana zapewne wysoka pozycja i ranga, jaką wypracował sobie Trybunał wśród naczelnych organów państwa oraz na forum międzynarodowym.
Owszem, ale uważam to za normę: sądy konstytucyjne we wszystkich państwach europejskich, i nie tylko europejskich, mają z reguły bardzo wysoką rangę. Jest to wszak organ, który pilnuje przestrzegania konstytucji w państwie.
Jeśli zaś idzie o pozycję międzynarodową, to polski TK nawiązał kontakty właściwie ze wszystkimi trybunałami europejskimi, a z trybunałami państw sąsiednich są one bardzo intensywne, robocze, a nie tylko odświętne. Polski TK jest członkiem Unii Trybunałów Konstytucyjnych i uczestniczy we wszystkich kongresach międzynarodowych trybunałów.
Ta wysoka pozycja...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta