Nic nie zostało uporządkowane
Przypadki obozu "Solidarności"
Nic nie zostało uporządkowane
Małgorzata Subotić
--Sięgnąłem do książki i było tam napisane: demokracja parlamentarna to jest nic innego, jak wojna każdego z każdym w granicach prawa żelaznego. I ja to czytam. Wracam do domu i słyszę (w radiu) : Wałęsa wypowiedział wojnę. .. Jezus, Maria! -- powiedział Lech Wałęsa podczas czerwcowego posiedzenia Komitetu Obywatelskiego w 1989 roku.
Jednak "wojna na górze" już się rozpoczęła. W jej wyniku rozwiał się mit wielkiej "Solidarności". Tej samej, która prawie dziesięć lat wcześniej pociągnęła ku sobie miliony Polaków, apóźniej doprowadziła do zmiany systemu.
Podział wielkiego obozu "Solidarności" był procesem i nawet trudno jednoznacznie określić, kiedy on się rozpoczął, i kiedy ostatecznie zakończył. Czy tą graniczną datą końca były wybory parlamentarne z 19 września 1993 roku, czy też dopiero przegrana Wałęsy w rywalizacji z Aleksandrem Kwaśniewskim? A może nastąpiło to dużo wcześniej -- gdy Wałęsa zdecydował się być prezydentem?
Znana jest przynajmniej data formalnego ogłoszenia "wojny na górze" -- 13 czerwca 1990 roku (choć tak naprawdę rozpoczęła się ona wcześniej) . To wtedy w trakcie posiedzenia Komitetu Obywatelskiego przewodniczący "S" powiedział, że "schodzi z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta