Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

09 stycznia 1996 | Kraj | EK

Informacje

3

NR 7(4261) 9 stycznia 1996

SPOŁECZEŃSTWO

Kościoły w świecie:

Od uprzywilejowania po walkę o przetrwanie

Ratyfikacja konkordatu, stosunki państwo -- Kościół w nowej konstytucji, liberalizacja ustawy antyaborcyjnej -- to były ważne tematy kampanii prezydenckiej, w którą także zaangażował się Kościół. Jak układają się te stosunki w innych krajach; jaka jest pozycja Kościoła rzymskokatolickiego i innych Kościołów chrześcijańskich? Na te pytania odpowiadają nasi korespondenci.

Irlandia: Silne oddziaływanie

W katolickiej Republice Irlandii, gdzie mieszkają także wyznawcy innych religii -- choćby protestanci, prezbiterianie czy metodyści -- od dawna szczególną rolę odgrywa Kościół rzymskokatolicki. Oficjalnie nie ma on żadnej władzy, ale jako "strażnik wiary" wyznawanej przez zdecydowaną większość Irlandczyków zajmuje w społeczeństwie pozycję wyjątkową, a jego oddziaływanie na życie społeczno-polityczne kraju jest ogromne. Kościół rzymskokatolicki proklamował się jedynym praktycznie autorytetem w sprawach moralnych, z którym do dziś muszą się liczyć nie tylko zwykli parafianie, lecz także politycy. Biorąc pod uwagę fakt, że przeważająca większość posłów w irlandzkim parlamencie to katolicy, nie dziwi, iż...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 641

Spis treści
Zamów abonament