Kodeks pisany przez związkowców
Prawo pracy
Kodeks pisany przez związkowców
Bez mała półtora roku znajdował się w Sejmie projekt nowelizacji kodeksu pracy. Wcześniej jednak nad przygotowaniem propozycji pracowała powołana jeszcze za czasów rządu Mazowieckiego Komisja ds. Reformy Prawa Pracy. Przedłożenie rządowe, które wpłynęło do parlamentu 12 maja 1994 r. , dalekie było od doskonałości, lecz rezultat pracy specjalnej nadzwyczajnej komisji sejmowej jest jeszcze gorszy.
W sejmowej komisji zajmującej się nowelizacją kodeksu pracy na dwudziestu sześciu posłów czternastu należy do związków zawodowych. Ale już prezydium komisji w trzech czwartych złożone jest z posłów-związkowców. Ten brak równowagi wyraźnie widać w dokonanych przez komisję zmianach w projekcie rządowym.
W części ogólnej kodeksu komisja opowiedziała się za zachowaniem art. 16 i 17 mówiących, iż pracodawca powinien zaspokoić "bytowe, socjalne i kulturalne potrzeby pracownika", i zobowiązujących pracodawcę do ułatwiania pracownikowi podnoszenia jego kwalifikacji zawodowych. W art. 18. 3 nałożono na pracodawcę i administrację państwową obowiązek umożliwiania pracowniczej partycypacji w zarządzaniu przedsiębiorstwem oraz wspomagania ich w budowie organizacji chroniących prawa i interesy pracownicze. Zarazem komisja zakwestionowała potrzebę przepisu art. 11. 2...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta