Konstytucyjny kształt samorządu
Konstytucyjny kształt samorządu
Prace Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego nad tekstem ustawy zasadniczej uległy w ostatnich miesiącach pewnemu spowolnieniu, co było związane z prezydencką kampanią wyborczą oraz z podjęciem dyskusji nad celowością wstępnego referendum konstytucyjnego i nad kwestiami, które miałyby być jego przedmiotem.
Jednakże w cieniu tych wydarzeń toczyła się bardzo interesująca dyskusja nad konstytucyjnym uregulowaniem problemów samorządu. Chodziło w niej przede wszystkim o samorząd terytorialny, lecz także o inne postacie samorządu. Dyskusja ta nie została (początek stycznia '96) zakończona, a w konsekwencji na niektóre istotne pytania związane z ustrojem samorządu nie została jeszcze udzielona w Komisji wstępnie wiążąca odpowiedź prawodawcza.
Dlaczego samorząd?
Zainteresowanie dyskusją samorządową dziennikarzy obserwujących i relacjonujących prace Komisji było nader umiarkowane. W rezultacie opinia publiczna jest, jak się wydaje, słabo zorientowana, w jakim kierunku dyskusje te podążają i jaki przynoszą efekt. Tymczasem sprawa samorządu jest jedną z najistotniejszych kwestii ustrojowych wymagających rozstrzygnięcia w nowej konstytucji. Ośmielam się nawet twierdzić, że jest to, z punktu widzenia interesów tzw. szeregowego obywatela, sprawa ważniejsza niż na przykład zakres uprawnień prezydenta czy pozycja rządu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta