Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Samofinansująca się administracja

24 stycznia 1996 | Moja Kariera | EB

Płace służb celnych

Samofinansująca się administracja

Służbom celnym z roku na rok przybywa obowiązków. Rośnie import i liczba podmiotów gospodarczych zajmujących się handlem zagranicznym. Nie maleje zagrożenie występowania przestępstw granicznych związanych zprzemytem narkotyków, brudnych pieniędzy, materiałów radioaktywnych, broni. W tym samym czasie realne zarobki celników należących do sfery budżetowej maleją. Pojawia się pytanie: czy słabo motywowani do pracy celnicy będą w stanie dostarczać budżetowi coraz większych dochodów? Prezes Głównego Urzędu Ceł Mieczysław Nogaj twierdzi, że nie i jednocześnie proponuje rewizję dotychczasowych zasad wynagradzania służb celnych.

Trochę liczb

Liczebność administracji celnej w latach 1989-95 zwiększyła się trzykrotnie. W 1989 roku w celnictwie pracowało 4023 osoby. W czerwcu 1995 r. -- 12328 osób.

-- Administracja celna jest za mała -- twierdzi prezes Nogaj. -- Cały proces odprawy celnej nie jest w Polsce zautomatyzowany, a więc wszystkie czynności muszą wykonywać ludzie. Toniemy w papierach. W wielu urzędach w kraju tak bardzo zwiększył się przerób, że trzeba zatrudnić niemal natychmiast po stu nowych pracowników.

W 1994 roku pobór cła i podatków wzrósł o 30 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Odprawiono...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 655

Spis treści
Zamów abonament