Zwolnienia podmiotowe
Zwolnienia podmiotowe
Wbrew pozorom, jednym z przepisów sprawiających podatnikom VAT najwięcej kłopotów jest art. 14 ustawy o VAT traktujący o zwolnieniach podmiotowych od podatku od towarów i usług.
Z mocy prawa zwolnienia te dotyczą dwóch grup podmiotowych. Pierwsze to zwolnienie związane z wartością sprzedaży dokonanej przez podatnika w roku poprzedzającym rok podatkowy. Jeżeli wartość sprzedaży, w tym również wartość eksportu towarów lub usług, nie przekroczyła w całym poprzednim roku 80 tys. zł, to podatnik jest zwolniony z mocy prawa. Najczęściej pojawia się wtedy wątpliwość, czy musi on dokonać wyboru zwolnienia. Otóż nie, w tym wypadku podatnik nabywa prawo do zwolnienia z mocy prawa. Drugą grupą podmiotową -- o takim samym skutku w postaci zwolnienia od podatku -- są opłacający podatek dochodowy w formie karty podatkowej w zakresie działalności objętej tą formą opodatkowania. Tutaj nie ma znaczenia stan roku poprzedniego; nie jest istotne, według jakiej formy podatnik opłacał podatek dochodowy, ani też, jaką osiągnął wartość sprzedaży. Nabywając w danym roku prawo do stosowania karty podatkowej, podatnik nabywa też automatycznie, z mocy ustawy, prawo do zwolnienia w zakresie tej działalności od podatku od towarów i usług.
A jeżeli płaci podatek dochodowy w formie karty podatkowej, ale w poprzednim roku miał wartość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta