Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dla rodziców prawo do mieszkania

24 stycznia 1996 | Prawo | IL

Darowizna dla syna i córki

Dla rodziców prawo do mieszkania

Rodzice chcą podarować dom jednorodzinny, po połowie synowi i córce. Należy on do ich majątku dorobkowego. W domu tym mieszka już z rodziną córka. Syn ma własne mieszkanie i nie zamierza wprowadzać się do darowanej mu części domu. Rodzice chciliby zachować dożywotnie prawo do zamieszkiwania w darowanym domu. Pytają, czy jest to możliwe i jaki będzie podatek od darowizny. Dom ma 165 mkw. powierzchni mieszkalnej i składa się z dwu dość samodzielnych części: parteru o pow. 96 mkw. oraz zajmowanego przez córkę poddasza mieszkalnego o pow. 69 mkw. Rodzice jednak nie zamierzają dzielić domu między dzieci. Chcieliby, żeby ich udziały w domu były równe. Chcą wiedzieć, czy takie rozwiązanie jest dopuszczalne.

Zarysowany plan jest możliwy do wykonania. Będzie to darowizna udziałów we współwłasności w częściach równych. Musi ona mieć formę aktu notarialnego. Darczyńcy i obdarowani muszą udać się do notariusza i liczyć się nie tylko z koniecznością zapłacenia podatku od darowizny, ale również wynagrodzenia rejenta.

Według przepisów obowiązujących od sierpnia 1995 r. wolna od podatku od spadków i darowizn jest równowartość 110 mkw. darowanego lokum. Zwolnienie to przy darowiźnie dotyczy tylko należących do I grupy podatkowej, a są...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 655

Spis treści
Zamów abonament