Uszlachetnianie starych i nowych
Dodatki zmniejszają zużycia paliwa o 4 proc.
Uszlachetnianie starych i nowych
W Austrii i Szwecji nie stosuje się paliw silnikowych z domieszką ołowiu, zastąpiono je domieszkami komponowanymi z alkoholu czy eteru. W wielu krajach UE są one dodawane w ilości 15 proc. do paliw, aby podnieść ich wartość oktanową. W Stanach Zjednoczonych w ub. r. już 55 proc. objętości paliw do silników samochodowych stanowiły dodatki do benzyn czyszczące gaźniki i zmniejszające "opór" przepływu paliwa.
Tylko w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i krajach Ameryki Łacińskiej pracują 193 instalacje produkujące na potrzeby rynku amerykańskiego etery butylowe, tj. domieszki do benzyn chroniące silnik i środowisko. Japończycy -- jako jedyni na świecie -- usilnie pracują nad zmniejszeniem emisji formaldehydu z paliw węglowodorowych. Z innymi truciznami naukowcy z instytutu w Tsukubie sobie poradzili. W drodze do Unii Europejskiej normy ekologiczne będą coraz bardziej surowe dla polskiej motoryzacji.
Mniej paliwa, mniej trucizn
Przemysł samochodowy bierze udział w wyścigu o względy konsumenta towarów i usług. Jedną z konkurencji jest rywalizacja w konstruowaniu silników i pojazdów, które zużywają mało paliwa oraz wydalają minimalne ilości gazów spalinowych owmiarę bezpiecznym składzie. Do budowania silników stosowane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta