Bezprawie i dobro
Bezprawie i dobro
Minęły ponad trzy lata od ratyfikacji przez Polskę haskiej konwencji dotyczącej cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę. Dopiero jednak we wrześniu ubiegłego roku opublikowano jej tekst w Dzienniku Ustaw (nr 108, poz. 528) . Trudno zrozumieć powody i czymkolwiek usprawiedliwić ową zwłokę, która de facto przekształca doniosłe regulacje i ważkie konwencyjne prawa w nudum ius, czyli "żadne prawo". Bo niby w jaki sposób zwykli ludzie mają się dowiedzieć, co w imieniu Rzeczpospolitej "uzano za słuszne" i co ma być "niezmiennie zachowywane", jeśli przez kilka lat wiedzę o tekście ratyfikowanej konwencji można uzyskać wyłącznie w archiwum departamentu prawno-traktatowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
W tym stosunkowo obszernym akcie prawnym niezwykle wymowne, poniekąd nawet zaskakujące, są postanowienia art. 12 i 13. Co prawda pierwszy z nich w swymust. 1 stanowi tylko: "Jeżeli dziecko zostało bezprawnie uprowadzone lub zatrzymane (. .. ), a w chwili wpłynięcia wniosku do władzy sądowej lub administracyjnej Umawiającego się Państwa, w którym znajduje się dziecko, upłynął okres krótszy niż jeden rok od dnia uprowadzenia lub zatrzymania, zainteresowana władza zarządza niezwłoczne wydanie dziecka". Bez wątpienia nie jest to regulacja oryginalna, choć prima facie może zastanawiać czasowe uzależnienie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta