Nieuczciwa konkurencja, czyli nakłanianie do niewykonywania lub nienależytego wykonywania umów
Nieuczciwa konkurencja, czyli nakłanianie do niewykonywania lub nienależytego wykonywania umów
Paweł Podrecki
Wśród przepisów ustawy z 8 czerwca 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (Dz. U. nr 47, poz. 211) na przedstawienie i szersze omówienie zasługuje zwłaszcza art. 12.
Czyn nieuczciwej konkurencji określony w tym przepisie polega na nakłanianiu osoby świadczącej na rzecz przedsiębiorcy pracę, na podstawie stosunku pracy lub innego stosunku prawnego, do niewykonywania lub nienależytego wykonywania obowiązków pracowniczych albo innych obowiązków umownych, w celu przysporzenia korzyści sobie lub osobom trzecim albo szkodzenia przedsiębiorcy.
Ust. 2 art. 12 stwierdza dalej, że jest to także działanie polegające na nakłanianiu klientów przedsiębiorcy lub innych osób do rozwiązywania z nim umowy albo niewykonywania lub nienależytego wykonywania umowy, w celu przysporzenia korzyści sobie lub osobom trzecim albo szkodzenia przedsiębiorcy.
Ust. 3 art. 12 przewiduje natomiast wyłączenie ust. 1 i 2 do działań podejmowanych przez związki zawodowe, zgodnych z przepisami o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.
Przekupstwo jako prawzorzec
Czyn nieuczciwej konkurencji określony w art. 12 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (w skrócie ustawy o z. n. k. ) ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta