Rozwiany mit
Fabryka Ołówków St. Majewski SA
Rozwiany mit
Fabrykę Ołówków St. Majewski w Pruszkowie założono w 1889 r. pod pozytywistycznym hasłem stworzenia przeciwwagi dla konkurencji zagranicznej. Dziś właśnie konkurencja zagraniczna sprawia, że sprywatyzowana ponad pół roku temu fabryka przeżywa trudne czasy.
Przez prawie 60 lat, aż do nacjonalizacji w 1948 r. , fabryka St. Majewski była firmą rodzinną w podwójnym znaczeniu tego słowa. Należała do rodziny, a zarazem właściciele i pracownicy byli jak rodzina -- mówi Maciej Majewski, wnuk Stanisława, założyciela firmy. W małym podwarszawskim Pruszkowie pracować u Majewskiego znaczyło należeć do miejscowej elity. Zarobki były przyzwoite -- w latach trzydziestych sięgały 300 zł miesięcznie. W zachowanej księdze pamiątkowej można obejrzeć pożółkłe zdjęcia futbolistów drużyny Ołówkovia, członków koła cyklistów i modelarzy. Fabryka miała przedszkole zakładowe, działała w niej pracownicza kasa zapomogowopożyczkowa, można było wyjechać na letnisko do Podkowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta