Z Ameryki do Gąbina
Elektrofobia
Z Ameryki do Gąbina
Rozmowa z doc. dr. hab. Andrzejem Krawczykiem, wicedyrektorem Instytutu Elektrotechniki Polskiej Akademii Nauk
Organizacje ekologiczne zaskarżyły w Naczelnym Sądzie Administracyjnym decyzję Ministerstwa Ochrony Środowiska zatwierdzającą odbudowę masztu radiowego w Gąbinie. Dlaczego ludzie boją się żyć w okolicy nadajników radiowych?
Wiedza w społeczeństwie na ten temat jest generalnie bardzo mała. Ludzie nie odróżniają promieniowania jonizującego od niejonizującego. Po katastrofie w Czarnobylu uważają, że każde promieniowanie ma charakter jonizujący. W Gąbinie mamy do czynienia z promieniowaniem, które nie ma nic wspólnego z atomowym.
Mieszkańcy gmin Sanniki i Gąbin zwiększoną zachorowalność na nowotwory przypisują 17-letniemu działaniu radiostacji. Obawiają się że po odbudowaniu będzie ona miała większy zasięg i moc, czyli będzie jeszcze gorzej.
Różne mogą być przyczyny zwiększonej zachorowalności ludzi żyjących na tym terenie. Okolice nadajnika należą do znacznie zanieczyszczonych, sięga tam skażenie powietrza z płockiej Petrochemii i Włocławka. Ponieważ jednak tematem badań jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta