Leczenie mrozem
Chorzy w komorze
Leczenie mrozem
W Instytucie Rehabilitacji wrocławskiego AWF powstaje nowego typu składana komora do leczenia chorych za pomocą niskich temperatur. Wrocławscy specjaliści mają największe doświadczenia w leczeniu krioterapią, która zrobiła już ogromną karierę na całym świecie. Ale w Polsce, mimo wieloletnich doświadczeń, metoda ta wciąż raczkuje. Nowej generacji kabina powstaje w znacznym stopniu ze środków społecznych. Tymczasem podobne urządzenia byłyby przydatne także w innych regionach kraju. Można byłoby w nich leczyć dziesiątki, a nawet setki tysięcy pacjentów. Bo potrzeby są ogromne.
Pierwsi wpadli na ten pomysł Japończycy. Pod koniec lat 70. dr Toshima Yamamuchi zaproponował wykorzystanie krioterapii w leczeniu schorzeń reumatycznych i zwyrodnieniowych. W jego ślady poszli Niemcy, a wkrótce -- Polacy, którzy mogą się poszczycić już własnymi osiągnięciami. Pierwsza polska komora kriogeniczna, gdzie na krótko przebywają pacjenci, powstała w 1989 r. we Wrocławiu, w Instytucie Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN. Obecnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta