Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co zrobi trzecia strona

14 marca 1996 | Ekonomia | JC

Kontrowersyjny zapis prawa energetycznego

Co zrobi trzecia strona

Dzisiaj sejmowa komisja, zajmująca się projektem ustawy Prawo energetyczne, rozpatrzy jeden z bardziej kontrowersyjnych zapisów dotyczący dostępu stron trzecich do sieci elektroenergetycznej i gazowej (tzw. TPA -- Third Party Access) . Wprowadzeniu TPA w życie sprzeciwia się Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) , część środowiska energetycznego nie związana z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi, drogo produkujące elektrownie oraz ostatnio także związkowcy z Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ "Solidarność".

Zwolennicy zasady TPA (Polskie Sieci Elektroenergetyczne, MPiH, zakłady chemiczne zużywające znacznych ilości gazu ziemnego oraz zakłady przemysłowe i tanio produkujące elektrownie) twierdzą, że opór przeciwników zasady TPA wynika z nieznajomości mechanizmów dostępu stron trzecich do sieci.

Dostawy gazu

Gazownicy z PGNiG, reprezentowani (nieoficjalnie) przez byłego szefa PGNiG, Jerzego Tombaka uważają, że zasada TPA umożliwi rosyjskiemu monopoliście, Gazpromowi, sprzedaż gazu bezpośrednio dużym polskim odbiorcom (np. zakładom chemicznym) . Przez to zaopatrzenie w gaz odbiorców indywidualnych spadłoby na PGNiG, które pozbawione zysków z zaopatrzenia w gaz dużych odbiorców musiałoby...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 699

Spis treści
Zamów abonament