Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Po podziale spółdzielni mieszkaniowej

14 marca 1996 | Prawo | RG

Solidarna odpowiedzialność za długi jest niesprawiedliwa

Po podziale spółdzielni mieszkaniowej

Groźne i niezrozumiałe jest ostatnie zdanie zdanie art. 111 prawa spółdzielczego, które mówi o salidarnej odpowiedzialności za zobowiązania powstałe przed podziałem spółdzielni.

Żywiołowy rozwój spółdzielczości mieszkaniowej przypada na lata 60. i 70. O ile w latach 60. powstawały spółdzielnie średnie i małe, przestrzegające zasad samorządności, o tyle 70. były okresem centralizacji. Mniejsze spółdzielnie łączono w giganty organizacyjne, które obrosły w potężny aparat biurokratyczny wypierający samorząd spółdzielczy. Dokonywano fuzji średnich i małych spółdzielni, najczęściej bez wiedzy członków i samorządu. Celem tej reorganizacji była przede wszystkim koncentracja środków inwestycyjnych i organizacyjnych, umożliwiająca budowę dużych kompleksowych osiedli mieszkaniowych. W okresie inwestowania duże organizacje spółdzielcze spełniły swoje zadania. Negatywnym skutkiem przemian był zanik spółdzielczej świadomości członków i samorządności. Samorząd stał się "ozdobnikiem" aparatu biurokratycznego. Większość członków gigantów spółdzielczych zatraciła wręcz świadomość przynależności do określonej spółdzielni i nie znała nawet siedziby jej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 699

Spis treści
Zamów abonament