Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy praca "na czarno" jest uczciwa

12 kwietnia 1996 | Prawo | IJ

Czy praca "na czarno" jest uczciwa

Inetta Jędrasik-Jankowska

Problem ten był przedmiotem "rozprawy sądowej", która toczyła się w Programie ITelewizji Polskiej 26 marca 1996 r.

Po wysłuchaniu "oskarżenia", "świadków" i "obrony" "ława przysięgłych" wydała werdykt: "jest uczciwa". Pracę "na czarno" uznano za wyraz samoobrony i protestu pracowników i pracodawców przeciwko bezsensownym przepisom wprowadzającym obowiązek ubezpieczenia społecznego (opłacania składki na ZUS) . Jak się wydaje, rozprawa miała przekonać widza o konieczności zniesienia składki na ZUS i wyższości ubezpieczeń prywatnych nad społecznymi.

Do wniosku o uczciwości pracy "na czarno" można było dojść tylko w wyniku przyjęcia błędnych założeń i w efekcie w publicznej telewizji doszło do pochwały praktyk naruszających prawo.

Nie mam nic przeciwko przezorności indywidualnej. I ja uważam, że należy społeczeństwo do niej przygotowywać, tym bardziej że konieczne okazało się istotne zmniejszenie udziału ubezpieczeń społecznych w zapewnieniu emerytom poziomu życia zbliżonegodo tego zokresu działalności zawodowej. Sprzeciwiam się jednak stanowczo tego typu kalkulacjom, jakie zaprezentowano w programie.

Ubezpieczenie społeczne tym się charakteryzuje, że spoczywa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 723

Spis treści
Zamów abonament