Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prywatny polski kontra zagraniczny większościowy

12 kwietnia 1996 | Media, Internet | MP

Lubelski rynek prasowy

Prywatny polski kontra zagraniczny większościowy

Maciej Podgórski

Dwie codzienne gazety regionalne wychodzące w Lublinie -- "Dziennik Wschodni" i "Kurier Lubelski" -- ostro rywalizują ze sobą na rynku czytelniczym i ogłoszeniowym. Obie wywodzą się ze zlikwidowanego w 1990 roku PZPR-owskiego koncernu RSW. Obecnie "Kurier" jest w całości własnością prywatnego kapitału polskiego, w "Dzienniku" większościowy udział ma kapitał zagraniczny.

45 lat, do początku 1990 r. funkcjonowała w Lublinie poranna gazeta partyjna "Sztandar Ludu", która następnie przeszła dosyć dramatyczne zmiany. Przekształciła się w "Dziennik Lubelski", uwikłany niebawem w wewnętrzne rozgrywki, ale przede wszystkim w głośnie spory prawne między założoną w redakcji spółdzielnią dziennikarską a współwydawcą, biznesmenem zamojskim Krzysztofem Dudą, późniejszym klientem duńskich i polskich wymiarów sprawiedliwości. Ostatecznie -- po zmianach formatu, tutyłów, nadtytułów i podtytułów gazety, wydawców, prezesów wydawnictw i redaktorów naczelnych -- wyłonił się z tego dzisiejszy "Dziennik Wschodni", wydawany przez Edytor Press, spółkę z o. o. , w której 62, 7 proc. udziałów ma od przeszło pół roku norweski...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 723

Spis treści
Zamów abonament