Zaścianek Europy
Leasing w Polsce
Zaścianek Europy
Jak dotąd, kolejne rządy w Polsce nie zajęły jednoznacznego stanowiska co do leasingu: szkodzi czy pomaga (komu i jak) , będzie wykorzystywany czy eliminowany (przez kogo i jak) .
Zagubienie leasingu
Obecnie wszelkie ulgi polegają na przesunięciu opodatkownia w czasie. Jest kardynalną zasadą systemu podatkowego, że w działalności gospodarczej opodatkowaniu podlega nadwyżka przychodów po potrąceniu poniesionych wydatków, bo to warunkuje prostą reprodukcję majątku. W ydatki na dobra trwałe, nie zużywające się w jednym cyklu produkcyjnym są potrącane nie od razu, lecz sukcesywnie; jak długo i w jakich częściach, równych (model liniowy) czy różnych (model degresywny) określają przepisy o amortyzacji. Te zaś ustanawia minister finansów. Ulgi podatkowe to więc nic innego, niż manewrowanie wielkością części w ydatków na inwestycje, które można potrącać w poszczególnych latach. Ich zwiększenie wywołuje zmniejszanie opodatkowanej nadwyżki, i odwrotnie. Inwestor korzystający z ulg płaci niższy podatek dziś, ale za to zapłaci wyższy jutro. Tyle że do tego nie trzeba angażować ani rządu, ani Sejmu, bowiem takie same fakty daje lesasing, jeśli oczywiście rozumie się jego istotę, a regulacje podatkowe podporządkowuje idei jego racjonalnego wykorzystania w gospodarce. Nie zaś wykorzystuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta