Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polityczny skansen Zachodu

26 października 1993 | Świat | TS

Europejskie partie komunistyczne

Polityczny skansen Zachodu

Kiedy Georges Marchais, przywódca Francuskiej Partii Komunistycznej, w 1981 roku pojawił się na uroczystości uruchomienia pierwszej linii superszybkiego pociągu TGV, zgromadzeni na paryskim Gare de Lyon przywitali go gwizdami i okrzykami: "Marchais do Moskwy". Lider komunistów, który po krótkim okresie eurokomunistycznej niezależności szybko wrócił na wypróbowane tory wierności ZSRR, budził ogromne emocje -- to nie ulega wątpliwości.

Nie inaczej też było z innymi przywódcami zachodnioeuropejskich komunistów -- Enrico Berlinguerem z partii w łoskiej, Santiago Carrillo z hiszpańskiej, Alvaro Cunhalem z portugalskiej. (O czywiście, tylko tych partii, które w swych krajach miały rzeczywiste w pływy. Nikt przecież nie zaprzątał sobie głowy komunistami brytyjskimi czy holenderskimi. Fakt ich istnienia zauważano głównie przy okazji zjazdów bratnich partii, na które obowiązkowo wysyłały one delegacje. ) Czy w łoska chadecja zawrze "historyczny kompromis" z W łoską Partią Komunistyczną i zgodzi się na jej wejście do rządu? Czy komuniści zdołają doścignąć chadeków w w yborach? Jak społeczeństwo hiszpańskie odniesie się do komunistów po latach ich nieobecności na scenie politycznej? Jak daleko komuniści portugalscy,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 98

Spis treści
Zamów abonament