Ostrożny optymizm
Ocena i prognoza rozwoju gospodarczego w 1996 roku
Ostrożny optymizm
Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową przedstawia kolejną ocenę stanu i perspektyw koniunktury gospodarczej w Polsce. Badania prowadzone są w ramach projektu współfinansowanego przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej ze środków Republiki Federalnej Niemiec.
Po okresie rekordowego pod względem dynamiki wzrostu gospodarczego roku 1995 gospodarka Polski wkroczyła na ścieżkę wolniejszego rozwoju. Instytut szacuje wzrost PKB w I kwartale 1996 r. na 5, 5 proc. . Wpływ na to miała surowa zima powodująca obniżenie poziomu aktywności gospodarczej w budownictwie, transporcie i przemyśle oraz niższe tempo wzrostu eksportu. Według oceny instytutu wartość dodana w przemyśle wzrosła w I kwartale o 6, 3 proc. , co jest najmniejszym kwartalnym wzrostem od prawie dwóch lat.
Długa zima i aprecjacja
Osłabienie wzrostu eksportu było wynikiem utrzymującej się od początku roku 1995 tendencji aprecjacji złotego ograniczającej opłacalność eksportu, jak również mniejszego popytu zagranicznego na polskie towary z powodu lekkiego i -- jak przewidują zachodnie ośrodki prognostyczne -- krótkotrwałego osłabienia koniunktury na Zachodzie. Względna aprecjacja złotego zdynamizowała import. Jednocześnie konkurencja importowanych towarów relatywnie zmniejszyła...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta