Porozumienie na rzecz polskiego węgla -- według "Solidarności"
Doświadczenia krajów, które przeprowadzały restrukturyzację regionów górniczych, jednoznacznie wskazują na konieczność bezpośredniej ingerencji państwa, a przede wszystkim postrzeganie tego problemu jako ogólnokrajowego, a nie lokalnego.
Porozumienie na rzecz polskiego węgla -- według "Solidarności"
Wydobycie węgla kamiennego stanowi podstawę struktury gospodarczej województwa katowickiego. Wraz z zakładami zaplecza, hutnictwem, energetyką i transportem tworzy swoisty system "naczyń połączonych".
Sytuacja finansowa kopalń w sposób zasadniczy wpływa na budżety okolicznych gmin. Kłopoty górnictwa nie są więc kłopotami tylko górników, ale całej społeczności tego regionu. Tej oczywistej prawdy nie brano pod uwagę przy tworzeniu kolejnych programów restrukturyzacji przemysłu wydobywczego. Dotyczy to także przyjętego 9 kwietnia tego roku przez KERM programu ministra Jerzego Markowskiego. Zamiast propozycji strategicznych rozwiązań podjęto po raz kolejny próbę dostosowania go do wcześniej przyjętych "Założeń energetycznych państwa do roku 2010".
Dotychczasowe programy budowane były na tych samych założeniach. Wyniki są również takie same, zmniejszenie zatrudnienia w latach 1989 -- 95 o 145 tysięcy osób i katastrofalna sytuacja ekonomiczna kopalń. Z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta