Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Planetarna łaźnia

26 kwietnia 1996 | Nauka i Technika | KF

Miliardy dolarów na geotermię

Planetarna łaźnia

Zwolennicy wykorzystania energii geotermalnej przekonują dziś oszansie, jaką są zasoby wód gorących w naszym kraju i wokół nas. Po pierwszej doświadczalnej stacji geotermalnej w Pieninach oraz pierwszym zakładzie geotermalnym w Pyrzycach na Pomorzu czas na następne inwestycje -- przekonują naukowcy z krakowskiej AGH. Jednym z argumentów jest to, w jaki sposób wykorzystywana jest energia z glębi ziemi w państwach graniczących z Polską. I nie tylko u nas. W ostatnich 20 latach na budowę instalacji geotermalnych na całym świecie wydano ponad 22 mld dolarów. 30 krajów zainwestowało ponad 20 mln dolarów każdy, 12 -- ponad 200 mln dol. , zaś 5 krajów ponad 1 mld dol. (USA 7, 5, Japonia 5, 3, Włochy 2, 4, Islandia 1, 2, Filipiny 1, 1) -- podaje periodyk "Technika poszukiwań geologicznych. Geosynoptyka i Geotermia". Inwestycje na rozwój geotermii w Europie Środkowej wyniosły ok. 600 mln dol. w latach 1983--1992.

Wokół Polski

Najbardziej obiecującym terenem geotermalnej eksploatacji na Ukrainie jest rejon Krymu, gdzie -- według ocen Ukraińskiej Akademii Nauk -- możliwa jest budowa i ekploatacja geotermalnych sieci ciepłowniczych o mocy całkowitej nawet 614 GW oraz elektrowni geotermalnych o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 736

Spis treści
Zamów abonament