Planetarna łaźnia
Miliardy dolarów na geotermię
Planetarna łaźnia
Zwolennicy wykorzystania energii geotermalnej przekonują dziś oszansie, jaką są zasoby wód gorących w naszym kraju i wokół nas. Po pierwszej doświadczalnej stacji geotermalnej w Pieninach oraz pierwszym zakładzie geotermalnym w Pyrzycach na Pomorzu czas na następne inwestycje -- przekonują naukowcy z krakowskiej AGH. Jednym z argumentów jest to, w jaki sposób wykorzystywana jest energia z glębi ziemi w państwach graniczących z Polską. I nie tylko u nas. W ostatnich 20 latach na budowę instalacji geotermalnych na całym świecie wydano ponad 22 mld dolarów. 30 krajów zainwestowało ponad 20 mln dolarów każdy, 12 -- ponad 200 mln dol. , zaś 5 krajów ponad 1 mld dol. (USA 7, 5, Japonia 5, 3, Włochy 2, 4, Islandia 1, 2, Filipiny 1, 1) -- podaje periodyk "Technika poszukiwań geologicznych. Geosynoptyka i Geotermia". Inwestycje na rozwój geotermii w Europie Środkowej wyniosły ok. 600 mln dol. w latach 1983--1992.
Wokół Polski
Najbardziej obiecującym terenem geotermalnej eksploatacji na Ukrainie jest rejon Krymu, gdzie -- według ocen Ukraińskiej Akademii Nauk -- możliwa jest budowa i ekploatacja geotermalnych sieci ciepłowniczych o mocy całkowitej nawet 614 GW oraz elektrowni geotermalnych o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta