Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Osiemnaście dni po Czarnobylu

26 kwietnia 1996 | Kraj | AF

Mało kto pamięta, iż żart "zamienię M-3 w Warszawie na śpiwór w Nowym Jorku", istniał dlatego, że został zniszczony 4. blok w elektrowni atomowej w Czarnobylu. Wtedy to, 13 maja 1986 roku, rząd polski, dziękując Senatowi USA za chęć przysłania mleka w proszku, postanowił wysłać bezdomnym w Nowym Jorku pięć tysięcy śpiworów i koców. A było to dokładnie w:

Osiemnaście dni po Czarnobylu

Aleksandra Fandrejewska

Kiedy Jerzy Urban, rzecznik prasowy rządu, powiedział na konferencji prasowej 29 kwietnia 1986 roku, iż nie potrafi określić skażenia radiologicznego w kraju, to stwierdził prawdę. Ambasador PRL w Moskwie przez 2 dni nie mógł się skontaktować z radzieckim MSZ. Naukowcy polscy, których poproszono o przedstawienie ekspertyzy -- opisując skażenie -- używali innych pojęć teoretycznych służących do definiowania zjawiska. Służby sanepidu nie były przygotowane do badań. W niektórych placówkach stał co prawda nowy sprzęt specjalistyczny, ale kursy o tym, jak z niego korzystać, miały rozpocząć się 2 maja. Nie we wszystkich województwach badano poziom skażenia -- wszędzie pobierano próbki, ale na przykład w poznańskiej stacji sanitarno-epidemiologicznej wykonywano analizy substancji przywożonych z kilku ościennych województw. Tak naprawdę nie znane były normy skażenia, a te, które wówczas...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 736

Spis treści
Zamów abonament