Okiem praktyka
Niezbędne zmiany prawa upadłościowego i układowego
Okiem praktyka
Anna Grabowska
Podstawowym zadaniem postępowania upadłościowego i układowego jest zaspokojenie w jak największym stopniu roszczeń wierzycieli. W postępowaniu upadłościowym następuje to przede wszystkim w formie sprzedaży aktywów przedsiębiorstwa, w układowym przez kompromisową restrukturyzację zadłużenia połączoną z ekonomiczną sanacją całego przedsiębiorstwa w dotychczasowej formule menedżerskiej i prawnej. Tak naprawdę zaś w ponad 70 proc. przykładów zaspokaja się jedynie koszty postępowania.
Wszyscy praktycy i teoretycy zajmujący się upadłościami i układami zgodnie twierdzą, że system egzekucji uniwersalnej w Polsce jest anachroniczny, nieskuteczny i zbyt kosztowny. Nie motywuje dłużników i wierzycieli do ratowania swych interesów w sytuacjach kryzysowych. Wszystko to dlatego, że podstawowe zasady naszego prawa układowego i upadłościowego uształtowane zostały w latach trzydziestych. Inny był wówczas charakter podmiotów gospodarczych działających przede wszystkim jako jednoosobowe firmy bądź niewielkie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Znacznie większą rolę niż dziś odgrywały uczciwość kupiecka, honor, prawdomówność. Obecnie te cechy, przeniesione z człowieka na przedsiębiorstwo, stanowią jakąś wartość w sytuacjach pomyślnych, a znikają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta