Nie działamy na efekt
Nie działamy na efekt
Rozmowa z Andrzejem Wilkiem, prezydentem Konfederacji Pracodawców Polskich
Nowy kodeks pracy zawiera szereg korzystnych dla pracodawców przepisów, których poprzednio w prawie pracy nie było. Czy jest pan zadowolony z tych innowacji?
To prawda, że pod względem niektórych rozwiązań szczegółowych nowe prawo pracy jest z punktu widzenia pracodawców lepsze niż obowiązujące poprzednio. Jednak nowy kodeks głęboko tkwi jeszcze korzeniami w gospodarce realnego socjalizmu. Nadal uprawnienia pracowników dominują nad uprawnieniami pracodawców. Istotą trwajacej od 1989 r. transformacji w sferze stosunków pracy powinien być system porozumień między pracodawcami a pracownikami -- tak jak to jest w krajach gospodarki rynkowej. Nasz nowo uchwalony kodeks pracy odwołuje się, co prawda, do regulacji za pomocą układów zbiorowych, ale w rzeczywistości wszystko, co wiąże się z warunkami pracy i płacy reglamentuje tak szczegółowo, że wsferze dobrowolnych porozumień na linii pracodawca-pracobiorca w gruncie rzeczy nie pozostaje nic.
Taka sztywność jest szczególnie groźna wokresie przeobrażeń, jakim podlegają nasze podmioty gospodarcze, przy braku stabilności, gdy co roku powstaje w Polsce ok. 30 tys. firm, a niemal tyle samo kończy żywot. W naszej sytuacji podmioty powinny być...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta