Ustalanie płac
Kodeks pracy: co zmienić, co poprawić
Ustalanie płac
Zaproponowane przez komisję kodyfikacyjną zmiany działu III kodeksu pracy zatytułowanego "Wynagrodzenia za pracę i inne świadczenia" są daleko idące i różnej natury. Dotyczą przede wszystkim ustalania reguł wynagradzania oraz przyznawania innych świadczeń i są wyraźnym rezultatem nie tylko chęci pozostawienia większej samodzielności podmiotom gospodarczym, lecz także ekspansji sektora prywatnego. Zasady, których trzeba będzie przestrzegać przy płaceniu pracownikom, przestaną zależeć od sektora, do jakiego należy pracodawca. Z tego właśnie powodu komisja proponuje dodać do tego działu cały rozdział zatytułowany: "Ustalanie wynagrodzenia za pracę".
Przyjęto w nim generalną zasadę, zgodnie z którą w arunki w ynagradzania za pracę określają układy zbiorowe lub inne podobne porozumienia. Przewidziano od niej dwa w yjątki. Pierwszy: jeżeli załogi danego zakładu nie objął żaden układ, pracodawca zatrudniający co najmniej 10 osób ma obowiązek ustalić regulamin wynagradzania, którego tekst przekazuje okręgowemu inspektorowi pracy. Drugi dotyczy również...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta