Coraz więksi
Coraz więksi
Od Lamarcka i Darwina wiadomo, że dzieje ludzkości wpisują się w ewolucję gatunków. Ale czy człowiek, gatunek, który przekroczył granicę oddzielającą go od świata zwierzęcego, ewoluuje nadal nie tylko w sensie kulturowym, ale również biologicznym? W krajach uprzemysłowionych ostatnie stulecie upływa pod znakiem rosnących rozmiarów człowieka, np. w roku 1920 wzrost przeciętnego Norwega wynosił 171 cm, obecnie 180 cm. Zjawisko trwa, a może nawet nasila się; my jesteśmy z reguły wyżsi od naszych rodziców, a nasze dzieci -- od nas. Na początku stulecia, młody statystyczny Francuz rósł o 0, 3 cm w ciągu 10 lat, w latach 50. już o 1 cm, aktualnie 1, 7 cm w ciągu dekady.
W tej materii obraz jest niespójny, pomiary poborowych dostarczają danych do rozważań naukowych, ale same w sobie niczego nie w yjaśniają. Czy jest jakiś limit w zrostu? O d czego zależy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta