Komputery na igrzyskach
Zaczęło się 36 lat temu
Komputery na igrzyskach
W 1960 roku na igrzyskach olimpijskich rozegranych w Rzymie i Squaw Valley po raz pierwszy użyto komputerów do przekazywania informacji o wynikach zmagań sportowców. W cztery lata później, w Tokio, maszyny cyfrowe wspomagały także organizację zawodów. W tamtym czasie istniała właściwie tylko jedna firma komputerowa, która mogła angażować się w tak wielkie projekty. Była nią oczywiście IBM, która związała się z olimpiadami na stałe. Związała się tak, że Dick Pound, członek Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, twierdzi dziś: Znaleźliśmy się w sytuacji, w której przeprowadzenie igrzysk bez IBM byłoby niemożliwe.
W Squaw Valley i w Rzymie "błękitny olbrzym" zaprezentował budzące podówczas podziw osiągnięcie, którym był komputer IBM 305 RAMAC. Pracowano w owych czasach w tzw. trybie przetwarzania wsadowego, tak więc wprowadzanie danych o wynikach gier odbywało się za pomocą kart perforowanych, a tabele wyników drukowane były centralnie. W 1964 roku, w Tokio i w Innsbrucku, zastosowano systemy IBM 1401 i IBM 1410 -- do zbierania danych użyto już terminali pracujących w trybie on-line, a tabele wyników drukowane były na każdym obiekcie sportowym.
W cztery lata...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta