Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Buszujący w historii

06 listopada 1993 | Plus Minus | BW

Buszujący w historii

W "Polityce" Ludwik Stomma co czas jakiś publikuje "Królów polskich przypadki". Ukazało się też -- nakładem BGW -- wydanie książkowe. Podjął autor zadanie ambitne. Chce zdemistyfikować całkowicie, jego zdaniem, zafałszowaną historię naszą. Oto próbka metody.

W opowieści o Władysławie Hermanie i Krzywoustym ("Ojciec i synowie", "Polityka" nr 42) Stomma udowodnić postanawia tezę, że Borgowie różnią się od Piastów wyłącznie brakiem hipokryzji. Fakt więc, że Władysław Herman przyjął władzę z rąk buntowników, którzy brata jego (Bolesława Śmiałego) wygnali, staje się dla Stommy równoznacznym z (skądinąd prawdopodobnym) uczestnictwem Hermana w spisku przeciw bratu. Stosuje tu Stomma prostą zasadę wnioskowania zasadzającą się na formule: "cui prodest" -- kto skorzystał. A stosując ją dochodzi do oczywistego wniosku, że syna Śmiałego otruł stryj, pozbywając się w ten sosób potencjalnego pretendenta do tronu.

A oto kolejny krok w stosowaniu tej dwuznacznej metody dowodzenia. Pisze Stomma: "Książę Władysław, wyzwolony od złych wpływów bezczelnych karierowiczów, otoczony w zamian czułą, synowską miłością, umiera taktownie (aż podejrzanie taktownie) niedługo".

W poprzednich przypadkach opiera się Stomma na mniej lub bardziej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 108

Spis treści
Zamów abonament