Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Templariusze wszystkich krajów, łączcie się!

06 listopada 1993 | Plus Minus | JD

Książki Umberto Eco to synteza rozprawy filozoficznej z powieścią kryminalną

Templariusze wszystkich krajów, łączcie się!

JANUSZ DRZEWUCKI

Umberto Eco, autor zaledwie dwóch powieści, "Imienia róży" i "Wahadła Foucaulta", należy dzisiaj do najpopularniejszych pisarzy w Europie. Nie ulega jednak wątpliwości, że jest to popularność, jaką cieszą się zazwyczaj gwiazdy filmowe, gwiazdorzy rocka, herosi sportowych aren. Przetłumaczone na wszystkie najważniejsze języki świata, powieści Eco osiągnęły wielomilionowe nakłady, nikt jednak nie odważył się zestawić ich z największymi dziełami XX wieku: "W poszukiwaniu straconego czasu" Prousta, "Ulissesem" Joyce'a, "Dżumą" Camusa czy "Procesem" Kafki.

Urodzony w roku 1932 w Alessandrii w Piemoncie, Umberto Eco odbył studia w zakresie literatury, historii i filozofii. Zadebiutował w roku 1956 rozprawą o nauce moralnej św. Tomasza z Akwinu, jako teoretyk literatury zdobył uznanie książką "Opera aperta" w roku 1962 (książka ukazała się w Polsce w 1973 r. pod tytułem "Dzieło otwarte") . W tym też czasie Eco związał się ze skupiającą młodych włoskich artystów awangardowych Grupą 63, bardziej jednak jako teoretyk i autor manifestów niż jako twórca. Wydanym w 1975 roku dziełem "Trattato di semiotica...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 108

Spis treści
Zamów abonament