Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czterodniowy tydzień robi karierę

06 listopada 1993 | Ekonomia | EB

Francja walczy z bezrobociem

Czterodniowy tydzień robi karierę

We Francji, gdzie stopa bezrobocia sięga 12 proc. , rząd przygotował plan pięcioletni, którego celem jest zahamowanie spadku miejsc pracy i aktywizacja zawodowa osób pozostających od dłuższego czasu na zasiłku. Jedną z bardziej kontrowersyjnych propozycji rządu jest alternatywa wprowadzenia czetrodniowego tygodnia pracy. Plan został zaakceptowany przez Izbę Deputowanych, gdzie koalicja rządząca posiada większość. 2 listopada br. był on przemiotem obrad francuskiego Senatu. Tymczasem od kilku tygodni w całej Francji żywo dyskutuje się problem bezrobocia i ocenia rządowe propozycje.

Czas pracy

"Cztery dni w tygodniu jestem na bezrobociu, a pozostałe trzy dni jestem kloszardem" -- mówi dowcip rysunkowy w "Le Monde". Publicysta tej gazety Alain Lebaube uważa, że do ogólnonarodowej dyskusji o problemach zatrudnienia udało mu się wprowadzić nowy element. Na początku września br. opublikował on spekulacje młodego konsultanta z grupy doradczej Andersena Pierra Larroutorou na temat 32-godzinnego tygodnia pracy. W ciągu kilku tygodni zarówno ten konsultant (wkrótce ukaże się jego książka na ten temat) , jak i sam pomysł zrobił karierę. Przyćmił on wręcz inne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 108

Spis treści
Zamów abonament