Czterodniowy tydzień robi karierę
Francja walczy z bezrobociem
Czterodniowy tydzień robi karierę
We Francji, gdzie stopa bezrobocia sięga 12 proc. , rząd przygotował plan pięcioletni, którego celem jest zahamowanie spadku miejsc pracy i aktywizacja zawodowa osób pozostających od dłuższego czasu na zasiłku. Jedną z bardziej kontrowersyjnych propozycji rządu jest alternatywa wprowadzenia czetrodniowego tygodnia pracy. Plan został zaakceptowany przez Izbę Deputowanych, gdzie koalicja rządząca posiada większość. 2 listopada br. był on przemiotem obrad francuskiego Senatu. Tymczasem od kilku tygodni w całej Francji żywo dyskutuje się problem bezrobocia i ocenia rządowe propozycje.
Czas pracy
"Cztery dni w tygodniu jestem na bezrobociu, a pozostałe trzy dni jestem kloszardem" -- mówi dowcip rysunkowy w "Le Monde". Publicysta tej gazety Alain Lebaube uważa, że do ogólnonarodowej dyskusji o problemach zatrudnienia udało mu się wprowadzić nowy element. Na początku września br. opublikował on spekulacje młodego konsultanta z grupy doradczej Andersena Pierra Larroutorou na temat 32-godzinnego tygodnia pracy. W ciągu kilku tygodni zarówno ten konsultant (wkrótce ukaże się jego książka na ten temat) , jak i sam pomysł zrobił karierę. Przyćmił on wręcz inne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta