Agnelli i sieć władzy we Włoszech
Agnelli i sieć władzy we Włoszech
Przez wiele wieków włoskie prowincje i państwa służyły europejskim rodom królewskim jako liczmany, którymi handlowano, które jak srebrne monety zabierano, darowywano i poświęcano. Do XIX w. , półwysep dzielono niezliczoną ilość razy. Na przykład Napoleon okupował do 1814 r. całe Włochy oprócz wysp Sycylii i Sardynii. Przez większą część XIX w. Austriacy władali Mediolanem i północnymi Włochami. Burbonowie rządzili na południu. Papiestwo sprawowało władzę nad Rzymem i olbrzymimi terytoriami, przylegającymi do przyszłej stolicy.
Założycielami nowoczesnych Włoch byli głównie intelektualiści z Turynu, członkowie burżuazji, mężowie stanu jak hrabia Cavour oraz przywódcy establishmentu gospodarczego. Byli to ludzie Risorgimento, okresu, który doprowadził do zjednoczenia Włoch. Pod sztandarami nowoczesnej, liberalnej świadomości, ci burżuazyjni przywódcy z północnych Włoch dążyli do rozciągnięcia swoich wpływów na południe. Ich marzenie wykorzystania świadomości narodowej do pobudzenia mas zdobyło podziw demokratów europejskich. Jednakże proces zjednoczenia był długotrwały, a niektórzy uważają, że jeszcze się nie zakończył.
Na papierze, zjednoczenie Włoch dokonało się w latach sześćdziesiątych XIX w. dzięki hr. Cavourowi i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta