Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Technologiczna Arka Noego

19 lipca 1996 | Nauka i Technika | KK

Nowy statek badawczy Cousteau

Technologiczna Arka Noego

Świat znał ten statek pod wdzięczną nazwą "Calypso" -- słynną jednostkę badawczą słynnego Jacquesa Yvesa Cousteau. Pierwotnie pływała ona jako trałowiec. Przebudowano ją i zaadaptowano dla potrzeb naukowych wypraw w 1949 roku. Los zrządził, że dwa lata temu w Singapurze stara portowa barka rozorała burtę "Calypso" poniżej linii wodnej, wrezultacie statek osiadł na dnie (informowaliśmy o tym wydarzeniu) . Już nie będzie pływał, po przebudowie posłuży jako siedziba szkółki morskiej dla dzieci. Ale nie ma tego złego, co nie wyszłoby na dobre; blisko półwieczny korab i tak znajdował się w przededniu emerytury, zespół komendanta Cousteau już od kilku lat pracował nad założeniami następczyni, czyli "Calypso II". Wypadek w Singapurze siłą rzeczy przyspieszył i zdynamizował te prace, ostatecznie ukończono projektowanie.

Na papierze

Długość kadłuba 66 m, szerokość 16 m. W rejs może wypłynąć 36 osób, naukowców i załogi. "Calypso II" jest, będzie czymś w rodzaju "pieśni przyszłości", zarówno ze względu na kształt kadłuba, system napędu, jak i wyposażenie nawigacyjne i łącznościowe.

W części dziobowej jest to jednokadłubowiec, lecz ostatnie 15 mod rufy to już dwukadłubowiec, czyli katamaran. Tego rodzaju kompromis, a...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 809

Spis treści
Zamów abonament