Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawo chroni zawodową przyszłość matki

11 lutego 2011 | Prawo i praktyka | Grażyna Ordak

To, że pracownica po urlopie macierzyńskim wraca do firmy, nie oznacza, że szef tego samego dnia dowolnie przesunie ją na inne stanowisko

Nie może też wcześniej negocjować z nią warunków objęcia odmiennej posady. To dlatego że art. 1832 k.p. gwarantuje jej po zakończeniu tego urlopu rodzicielskiego w razie powrotu do zakładu zajęcie dotychczasowego stołka.

Wielu pracodawców jednak całkowicie pomija ten przepis, a obowiązuje on od 18 stycznia 2009 r., czyli ponad dwa lata. Pora więc przyzwyczaić się do niego. Tym bardziej że już wcześniej, i to wiele lat, istniała podobna regulacja dla powracających z urlopu wychowawczego.

Co prawda niektórzy prawnicy uważają, że ten przepis paradoksalnie pogorszył sytuację pracownic pojawiających się w firmie po urlopach macierzyńskich i ułatwił szefom przenoszenie ich na inne stanowiska, i to bez konieczności składania tzw. wypowiedzenia zmieniającego, ale to pół prawdy.

Bo choć firma ma prawo dostosować obsadę kadrową do potrzeb, nawet jeśli zmieniły się one w ciągu kilku tygodni czy miesięcy macierzyństwa pracownicy, to powracający po nim mają zagwarantowane nieumniejszone wynagrodzenie. Co więcej, mogą nawet dostać podwyżkę, jeśli w czasie ich absencji były regulacje płac.

Pewne pieniądze

Art. 1832 k.p. stanowi, że po powrocie z urlopu macierzyńskiego w pierwszym rzędzie pracodawca musi dopuścić taką osobę do pracy na dotychczasowym stanowisku. Jeśli jednak przyjęcie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8850

Spis treści
Zamów abonament