Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wymiar sprawiedliwości: reforma dla środowiska czy przeciw niemu

30 września 2011 | Prawo | Agata Łukaszewicz
Od lewej siedzą tyłem:  Jacek Skała (Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury), Krystian Markiewicz (Stowarzyszenie Sędziów Polskich  Iustitia). Od lewej przodem: Marek Jamrogowicz (zastępca prokuratora generalnego), Irena Kamińska (Stowarzyszenie Sędziów  Themis),   Grzegorz Wałejko (wiceminister sprawiedliwości), Roman Kęska (Krajowa Rada Sądownictwa), Agata Łukaszewicz (dziennikarka „Rz”).  W debacie uczestniczył  też prokurator Tomasz Salwa  z Komitetu Obrony Prokuratorów
autor zdjęcia: Dominik Pisarek
źródło: Fotorzepa
Od lewej siedzą tyłem: Jacek Skała (Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury), Krystian Markiewicz (Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia). Od lewej przodem: Marek Jamrogowicz (zastępca prokuratora generalnego), Irena Kamińska (Stowarzyszenie Sędziów Themis), Grzegorz Wałejko (wiceminister sprawiedliwości), Roman Kęska (Krajowa Rada Sądownictwa), Agata Łukaszewicz (dziennikarka „Rz”). W debacie uczestniczył też prokurator Tomasz Salwa z Komitetu Obrony Prokuratorów

Debata „Rz”. Oceny okresowe, plany zamrożenia pensji budzą opór sędziów i prokuratorów. Środowisko chce mieć większy wpływ na zmiany, które go dotyczą

Akcje protestacyjne sędziów i prokuratorów oraz niemal pewne już informacje o zamrożeniu wynagrodzeń i likwidacji najmniejszych sądów i prokuratur skłoniły nas do zorganizowania debaty poświęconej największym problemom wymiaru sprawiedliwości.

W redakcji „Rzeczpospolitej" spotkali się przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości, Prokuratury Generalnej, Krajowej Rady Sądownictwa i stowarzyszeń sędziów oraz prokuratorów. Dyskusja była bardzo burzliwa. Najbardziej niepokoi oba środowiska nieznajomość szczegółów prowadzenia ocen okresowych, które czekają ich już niebawem.

Kontrowersyjna nowelizacja

Niechciane przez sędziów i prokuratorów oceny okresowe pojawiły się w nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych, której towarzyszyły zmiany w ustawie o prokuraturze. W pierwotnej wersji projektu Ministerstwo Sprawiedliwości chciało oceniać sędziów, wystawiając im szkolne stopnie. Potem, widząc opór środowiska, wycofało się z tego pomysłu i zdecydowało oceniać sędziów i prokuratorów, łącząc ocenę z planem indywidualnego rozwoju przygotowanym dla każdego z nich oddzielnie.

– Oceny są potrzebne – przekonywał podczas debaty Grzegorz Wałejko, wiceminister sprawiedliwości, uspokajając środowisko, że mają one wykazać braki w warsztacie sędziego, a nie go napiętnować.

–...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9044

Wydanie: 9044

Spis treści
Zamów abonament