Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczyć pracownika przebywającego za granicą

25 stycznia 2012 | Prawo i praktyka | Barbara Kolimeczkow

Jeśli polski pracodawca oddelegowuje zatrudnionego do pracy w innym kraju, to obowiązek poboru zaliczek zależy od jego rezydencji podatkowej oraz tego, czy pobory za zadania wykonywane poza Polską będą podlegały tam opodatkowaniu

Firmy coraz częściej wysyłają pracowników do pracy za granicę, czy to u zagranicznych kontrahentów czy w spółkach powiązanych kapitałowo z polskim podmiotem. Obecność pracownika za granicą może przybrać formę podróży służbowej, lub – w przypadku dłuższych projektów – oddelegowania (które wymaga zmiany umowy o pracę poprzez wskazanie nowego miejsca świadczenia pracy).

Wyjazd może oznaczać zmianę rezydencji

W trakcie zagranicznego oddelegowania pracownik może stracić status polskiego rezydenta podatkowego. Takie konsekwencje może powodować długość pobytu poza granicami kraju bądź przeniesienie się za granicę członków najbliższej rodziny pracownika.

W takiej sytuacji pracownik będzie podlegał w Polsce jedynie tzw. ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Oznacza to, że jedynie jego dochód osiągany w Polsce (np. z najmu) będzie podlegał opodatkowaniu polskim podatkiem dochodowym. W rezultacie dochód wypłacony przez polskiego pracodawcę na mocy polskiej umowy, ale za pracę wykonywaną na terytorium innego kraju, nie będzie podlegał opodatkowaniu w Polsce. W konsekwencji polska firma nie będzie miała obowiązku potrącania zaliczek na podatek dochodowy od takiego wynagrodzenia.

Gdy rodzina zostaje w Polsce

Jeśli pracownik w trakcie oddelegowania pozostaje polskim rezydentem podatkowym, to nadal podlega...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9140

Wydanie: 9140

Spis treści
Zamów abonament