Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dlaczego warto wprowadzić e-fakturowanie

25 stycznia 2012 | Vademecum Podatki i Księgi | Ewelina Dumania Krzysztof Ugolik

Od ponad roku obowiązują zliberalizowane zasady wystawiania elektronicznych faktur. W tym czasie wyjaśniło się wiele wątpliwości. Jest więc dobry moment na to, by zainteresować się tą formą dokumentowania obrotu

Z formalnego punktu widzenia już od sierpnia 2005 dozwolone były dwie metody przesyłania faktur – w tradycyjnej formie papierowej oraz w formie elektronicznej. Choć forma elektroniczna wydaje się mieć znacznie więcej zalet niż jej papierowy odpowiednik, do końca 2010 r. liczba przedsiębiorców korzystających z niej stanowiła jedynie niewielki procent ogółu polskich firm.

W związku z liberalizacją zasad e-fakturowania od 1 stycznia 2011 r. jest szansa na zmianę tej sytuacji.

Charakter wprowadzonych zmian pozwala sądzić, że w najbliższym czasie e-fakturowanie stanie się obowiązującym standardem w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Warto więc już dziś zainteresować się możliwościami, jakie nam daje.

Jak było

Do końca 2010 r. e-fakturowanie funkcjonowało w Polsce na podstawie przepisów rozporządzenia ministra finansów z 14 lipca 2005 r. w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywania oraz udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej tych faktur (DzU nr 133, poz. 1119). Przewidywało ono tylko i wyłącznie dwie metody e-fakturowania:

- z wykorzystaniem bezpiecznego podpisu elektronicznego w rozumieniu art. 3 pkt. 2 ustawy z 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (DzU nr 130, poz. 1450, ze zm.) weryfikowanego za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu, lub...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9140

Wydanie: 9140

Spis treści
Zamów abonament