Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wolno odstąpić od zakazu konkurencji

25 stycznia 2012 | Prawo i praktyka | Ryszard Sadlik

Jeśli z upływem czasu pracodawcy przestają obawiać się rywalizacji ze strony swoich byłych pracowników, mogą rozluźnić krępujące ich więzy

Umowę o zakazie konkurencji po ustaniu angażu kodeks pracy ukształtował jako terminową. Wymóg wskazania czasu obowiązywania takiego kontraktu wynika wprost z art. 1012 § 1 k.p. Jego strony muszą więc z góry ustalić, jak długo będzie trwał.

Kodeks pracy nie przewiduje możliwości wcześniejszego jego rozwiązania poprzez jednostronne czynności. Co do zasady zakaz konkurencji po ustaniu zatrudnienia powinien obowiązywać przez okres, na jaki strony go zawarły.

Jednostronna decyzja

Umowne prawo odstąpienia od umowy reguluje art. 395 kodeksu cywilnego. Zgodnie z nim można zastrzec, że jednej lub obu stronom przysługiwać będzie w ciągu oznaczonego terminu prawo odstąpienia od umowy. Wykonuje się je przez oświadczenie złożone drugiej stronie. Chociaż takie dodatkowe zastrzeżenie osłabia więź łączącą strony, to pozwala ukształtować ją bardziej elastycznie, lepiej chroni interes pracodawcy.

Możliwość wcześniejszego rozwiązania zakazu konkurencji po ustaniu zatrudnienia na mocy odstąpienia od niego wynika stąd, że regulacja tego kontraktu w kodeksie pracy jest niepełna. Jest to bowiem instytucja prawa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9140

Wydanie: 9140

Spis treści
Zamów abonament