Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ile swobody dla zamawiającego

25 stycznia 2012 | Prawo i praktyka | Grzegorz Banasiuk Piotr Brzeziński

Można wymagać od wykonawcy, aby wykazał się niezbędną wiedzą czy specyficznymi umiejętnościami. Wymagania muszą jednak być adekwatne do przedmiotu zamówienia, choć niekonieczne tożsame

Zagadnienie formułowania przez zamawiających warunków udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, prowadzonego na podstawie ustawy z 29 stycznia 2004 roku – Prawo zamówień publicznych, budzi liczne kontrowersje.

Wątpliwości pojawiają się zwłaszcza przy próbie określenia zakresu swobody zamawiającego w formułowaniu warunków udziału w postępowaniu, jak też przy równoczesnym stosowaniu tożsamych kryteriów jako warunków dopuszczenia do udziału w postępowaniu i kryteriów oceny ofert.

Zasada proporcjonalności

Jednym z ograniczeń swobody zamawiającego w doborze warunków dopuszczenia do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego jest zasada proporcjonalności.

Zgodnie z nią, zamawiający powinien dokonywać opisu sposobu oceny spełniania warunków udziału w postępowaniu w taki sposób, aby ich powiązanie i proporcje w odniesieniu do przedmiotu zamówienia nie uniemożliwiały wzięcia udziału w postępowaniu wykonawcom zdolnym do ich wykonania (wyrok KIO z 6 września 2011 r., KIO 1820/11).

Zamawiający, kierując się zasadą proporcjonalności, powinien formułować warunki dopuszczenia do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego w sposób odpowiadający wielkości, stopniowi skomplikowania oraz przedmiotowi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9140

Wydanie: 9140

Spis treści
Zamów abonament