Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lepiej nie dopuścić do powstania zakładu w innym państwie

25 stycznia 2012 | Vademecum Podatki i Księgi | Katarzyna Szafrańska-Blank Wojciech Bartnik

Otwarcie placówki powołanej do obsługi klienta, czy magazynu za granicą, może oznaczać, że trzeba będzie zapłacić tam podatek od części uzyskiwanych dochodów

Stworzenie oferty i współpraca z zagranicznymi odbiorcami ze względów biznesowych oraz logistycznych może powodować konieczność utrzymywania na terytorium innego państwa punktów (placówek, magazynów) służących do wydawania sprzedanego przez Internet towaru zagranicznym klientom, a także do oferowania innych usług powiązanych z obsługą klienta (np. przyjmowanie reklamacji). Pojawia się wówczas pytanie o sposób opodatkowania dochodu uzyskiwanego na terytorium innego państwa.

Są pewne granice dla działalności gospodarczej prowadzonej w innym państwie, których przekroczenie powoduje konieczność opodatkowania dochodów z takiej działalności w tymże państwie.

Trzy przesłanki

Granice te zostały wyznaczone poprzez stworzenie instytucji tzw. zakładu. Z reguły w międzynarodowym prawie podatkowym (w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych między państwami) zakład oznacza stałą placówkę, poprzez którą całkowicie lub częściowo jest prowadzona działalność gospodarcza przedsiębiorstwa (w szczególności zakład może obejmować filię lub biuro).

Przede wszystkim chodzi o sytuacje, w których działalność przedsiębiorcy będącego rezydentem jednego kraju na terytorium innego państwa jest na tyle istotna i trwale z nim związana, że to państwo chce uczestniczyć w opodatkowaniu zysków...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9140

Wydanie: 9140

Spis treści
Zamów abonament